Schauisland

Freiburg’a 20 dk. uzaklıkta Schauinsland adlı kışın kayak merkezi olarak kullanılan, yazın ise doğa ile başbaşa kalabileceğiniz, çeşitli farklı aktivitelere katılabileceğiniz oldukça güzel bir dağ bulunmakta. Her yer alabildiğine yeşil. Malesef polen alerjisi olanlar ilaçlarını da yanlarına alarak gelsinler :) . 1200 m yükseklikteki bu merkeze teleferik ile ulaşmak ya da (kışı bilemiyoruz) kendi araçlarınız ile ulaşmak mümkün. Yollar dağ yolu olduğundan oldukça virajlı fakat oldukça güzel. Biz karavanımızı başlangıç noktasındaki otoparkta bırakıp kişi başı 11.50 Euro ödeyerek gidiş dönüş biletimizi alarak teleferiğimize biniyoruz.

Biletlerinizi alırken mutlaka indirimli tarifeleri sormakta fayda var. Çoğu yer 5-6 kişiye grup indirimi yapıyor. Bir kabine hepimiz sığıyoruz zaten 6 kişi binebiliyor maksimum. En tepeye yaklaşık 15 dk sonra varıyorsunuz. Yer yer vadinin oldukça derinleşmesi sanki kabinin yerden 100m yukarıdaymış gibi hissedilmesine yol açıyor. Yükseklik korkusu olanlar dikkat.

Tepeye vardığımızda önümüzde Almanya, arkamızda İtalya, güneybatımızda İsviçre Alpleri bulunmakta. Manzaraya bakmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Etrafta tek bir gürültü yok. Sadece orman, dağ ve kuş sesleri. Sanki tropik ormanlardayız. Hemen önümüzdeki tabelada 200m ileride ”Der Eugen Keidel Turm” adlı bir gözetleme kulesi bulunuyor. Oraya doğru yürüyoruz. Kuleye çıkmak ve muhteşem manzaraya bakmak ücretsiz :) . Yine hemen yolun gidişatını takip ettiğinizde bir madencilik müzesi mevcut. Yıllar önce burada maden çıkartılmış, ve şimdi aynı madeni siz kıyafetler giyerek birebir yaşayarak üstünüz başınız kirlenerek inceliyorsunuz. İnsanların hangi şartlar altında çalıştıklarını izleme, görme ve yaşama şansınız oluyor. Biz buradayken müzenin tatil günüymüş bu sebeple gezemedik. Ama kesinlikle yapılmalı diyoruz.

Yine burada bisiklet ile dağı inmek ya da “Rollerstrecke” adını verdikleri pedalsız bisikletler ile bu yolları katetmek mümkün. Oldukça keyifli aktiviteler var. Biz hemen istasyonda bulunan muhteşem manzaralı cafe-restorana giriyoruz. Birer büyük dondurma kupları alıyoruz. Yaklaşık herbiri 5 Euro kadar. Fiyatlar Almanya için pahalı sayılmıyor. Yani aynı dondurma şehirde zaten 3.5-4 Euro.

Yine teleferiğe bindiğimiz noktada yani dağın tepesinde hediyelik eşya satan bir yerde bulunmakta. Buradan bizim yaptığımız gibi sevdiklerinize kartpostal bile atmanız mümkün. Temiz oksijeni ve muhteşem dondurmaları alıp tekrar karavanımıza dönüyoruz. Buraya kadar gelmişken mutlaka buraya gelin ayrıca bu madencilik müzesini de gezmeyi sakın unutmayın.