Freiburg

Kölndeyiz. Bir an önce yola koyulmak istiyoruz. Akşam 24.00 gibi uçağımız alana iniyor. Alandan çıkar çıkmaz karavanımız hazır bizi bekliyor. Bavullarımızı yerleştiriyoruz ve ilk durağımız Freiburg’a doğru yola koyuluyoruz. Karavanın en sevdiğimiz yönü bol bol sohpet ede ede evin içinde ilerliyormuşsunuz hissi vermesi. Gece yorulmamak için yaklaşık 70 km sonra bu akşamı geçirmek üzere bir benzinci buluyoruz. Bu arada benzincilerin bizimkiler ile hiçbir alakası yok, gözünüz korkmasın. Herşey mevcut. Duşlar, tuvaletler, restoran kısımlar v.s.. ve son derece de temizler ve şık ortamlar..

Ertesi gün öğlene doğru şehirde oluyoruz. Navigasyon cihazımızın verdiği karavan park alanı şehre 15 dk. uzaklıkta bir alan. Aracımızı park edip şehri gezmek için tramvaya biniyoruz. Şehirde ilk dikkatimizi çeken tam ortasında büyük bir tren garı’nın bulunması. Sürekli hızlı trenler geliyor ve akın akın öğrenciler iniyor. Anlıyoruz ki burası aynı zamanda üniversite şehri.

Tramvaydan merkezde iniyoruz. Tam da Schwabentor’un önünde. Eski bir saat kulesi. Evler, yollar, kaldırımlar muhteşem. Hiçbir mimari doku bozulmamış. Tüm doğallığını koruyor eski kent meydanı. Ayrıca eski evleri daha da şirin gösterebilmek için tüm pencerelerin önleri renkli renkli çiçekler dolu. Hemen ara sokaklara giriyoruz. Birçok sanat evi mevcut, tablolar resimler, ayrıca çok sayıda ev dekorasyon mağazası. Ama bütün bunlar küçük küçük yerler ama bir o kadar da şirin. Kendimizi bir İtalyan restorana atıyoruz. Pizza ve makarna söylüyoruz, oldukça leziz fakat ”vaaayy muhteşemdi” dedirtmiyor bize. Bu arada Avrupa kupa şampiyonasından dolayı (ki biz bunu tamamen unutmuşuz :) ) yemeği Almanya maçı ile birlikte yiyoruz. Maç Almanlar lehine bitiyor. Saat 24.00.

Etrafımızı siz düşünün, yüzlerce genç meydanlarda sokaklarda, polisler, itfaiye, bayraklar her yerde sallanıyor. Açıkçası oldukça keyifli bir akşam geçiriyoruz ve yeniden yarın yola koyulacağımız için bir süre sonra karavanımıza geri dönüyoruz. Eğer yolunuz bu küçük şehre düşerse mutlaka şehri dolaşmanızı tavsiye ediyoruz. Güzelde bir akşam yemeği ile daka da keyifli hale getirebilirsiniz bu şehri.