Beğendik Köyü

İğneada’da kahvaltı ettikten hemen sonra çevreyi dolaşmak için arabamıza atlıyoruz. Plan Bulgaristan sınırına gitmek, biraz dolaşıp Dupnisa mağarasına doğru hareket etmek, oradan da İstanbul. 

Hiç beklemediğimiz bir anda bizi güzelliğine hayran bırakan bir köy karşılıyor. “Beğendik Köyü”. İğneada’dan balıkçı barınakları tarafına giderken Beğendik Köyü tabelasını zaten görüyorsunuz, bu yolu takip ettiğinizde orman içindeki yoldan köye kolayca ulaşıyorsunuz. Bulgar sınırı bu köyün hemen yanında kalıyor. Zaten sınır köyü. Hemen karşısındaki Bulgar köyü ile komşu. Küçük bir köy ama bir o kadar da şirin. Bozulmamışlık var köyde, saf ve temiz. Biraz sonra ileride bizi kocaman tertemiz bir plaj karşılıyor. Aslında hiç kimselerin bulunmaması belkide bu plajın kirlenmemesini sağlıyor. 2-3 km uzunluğundaki kumsalda toplam en fazla 10 kişi vardı. Suyun berraklığına dayanamayıp bir anda kemdimizi suyun içinde buluyoruz. Etrafta ne bir tesis ne bir ev var. Ne kadar az insan o kadar iyidir diyerek suyun, plajın, güneşin tadını çıkarıyoruz.

Plajda yürüyüş yapıyoruz, Antalya gibi kumsal değil ama ayağınızı acıtmayacak küçüklükte minik taşları olan bir kumsal burası. Yürüyüş zaten ancak belirli bir bölgeye kadar oluyor. Gerisi askeri bölge ve geçemiyorsunuz. Yani burayı daha önce bilsek emin olun arabada uyumayı göze alıp sahilde sabahlayabilirdik. O kadar nezih ve sakin! Yan yana yine birkaç küçük koy daha buluyor Türkiye tarafında fakat kayalık olduğundan girmeyi düşünmedik.

Bu köyde şunu anlıyoruz, insanoğlu o kadar acımasız ve yıkıcı ki, gittiği bulduğu yerleri kendince yorumlayıp mahvediyor. Burası bozulmamış ve kimsenin gelmediği ender yerlerden biri. Belki de askeri bölgedir buraya gelmek isteyenleri frenleyen, ya da tesis olmaması.. Ama inanın burası birçok turistik merkezden çok daha güzel! Buraya gelecekler, yanınızda içecek ve yiyecek getirin çünkü sahilde alabileceğiniz hiçbir tesis bulunmuyor. Diğer bir çözüm köye kadar gidip oradaki bakkaldan birşeyler temin edebilirsiniz. Bizden 10 puan alıyor ve rotamızı Dupnisa mağarasına doğru çeviriyoruz…