Karavan ile Almanya Turu

Hava soğuk. Türkiye’nin sıcak havasını geride bırakıp Almanya’nın soğuk ikliminde buluyoruz kendimizi. Bir hafta sürecek olan karavan ile seyahatimize bir süredir hazırlanıyoruz. Rotalar, planlar…Fakat birşeyi unutuyoruz? Avrupa futbol şampiyonası! Hırvatlar, Çekler, Amlanlar, Türkler, İtalyanlar, Hollandalılar, heryer bayraklar, flamalar ile dolu.Tüm otomobillerde bayraklar sallanıyor. Bu sebeple Almanya’ya iner inmez yoğun trafikten dolayı yeni bir rota çizmek durumunda kalıyoruz.

Turumuz yaklaşık 1700 km sürdü. Bu süre içerisinde tüm konaklamarımız karavanımızda oldu. Zaten yola çıkmadan önce tüm erzakları dolduruyorsunuz istediğiniz kadar, bol bol yer mevcut. Aracımız 6 kişilik. Günlük kirası 85 Euro. (Türkiyede araştırdığımızda günlük kira bedeli 280 Ytl gibi uçuk rakamlar söylemişlerdi. Ki ülkemizde konaklama güvenlik ve hizmet noktalarında oldukça fazla sıkıntı mevcut) Avrupaki tüm gelişmiş ülkelerde karavan ile seyahat oldukça rahat çünkü sürekli durup dinlenebileceğiniz park alanları istasyonlar kısacası neye ihtiyacınız varsa hepsini temin etmeniz mümkün ve en önemlisi en azından Almanya’da hiçbir tehlike ile karşılaşmadan geceleri konaklama yapabiliyorsunuz.

Avrupada oldukça yaygın olan bu tatil tarzından dolayı birçok yerde kiralanacak araç bulunamıyor bu sebeple bağlantılarınızı ay belki de aylar öncesinden yapmanız gerekebilir. Özellikle okulların tatil olduğu bu günlere kalmamakta fayda var.