Karavan ile Almanya Turu

Hava soğuk. Türkiye’nin sıcak havasını geride bırakıp Almanya’nın soğuk ikliminde buluyoruz kendimizi. Bir hafta sürecek olan karavan ile seyahatimize bir süredir hazırlanıyoruz. Rotalar, planlar…Fakat birşeyi unutuyoruz? Avrupa futbol şampiyonası! Hırvatlar, Çekler, Amlanlar, Türkler, İtalyanlar, Hollandalılar, heryer bayraklar, flamalar ile dolu.Tüm otomobillerde bayraklar sallanıyor. Bu sebeple Almanya’ya iner inmez yoğun trafikten dolayı yeni bir rota çizmek durumunda kalıyoruz.

Turumuz yaklaşık 1700 km sürdü. Bu süre içerisinde tüm konaklamarımız karavanımızda oldu. Zaten yola çıkmadan önce tüm erzakları dolduruyorsunuz istediğiniz kadar, bol bol yer mevcut. Aracımız 6 kişilik. Günlük kirası 85 Euro. (Türkiyede araştırdığımızda günlük kira bedeli 280 Ytl gibi uçuk rakamlar söylemişlerdi. Ki ülkemizde konaklama güvenlik ve hizmet noktalarında oldukça fazla sıkıntı mevcut) Avrupaki tüm gelişmiş ülkelerde karavan ile seyahat oldukça rahat çünkü sürekli durup dinlenebileceğiniz park alanları istasyonlar kısacası neye ihtiyacınız varsa hepsini temin etmeniz mümkün ve en önemlisi en azından Almanya’da hiçbir tehlike ile karşılaşmadan geceleri konaklama yapabiliyorsunuz.

Avrupada oldukça yaygın olan bu tatil tarzından dolayı birçok yerde kiralanacak araç bulunamıyor bu sebeple bağlantılarınızı ay belki de aylar öncesinden yapmanız gerekebilir. Özellikle okulların tatil olduğu bu günlere kalmamakta fayda var.


3 Responses to “Karavan ile Almanya Turu”

 • Şebnem Says:

  Merhabalar,

  “Karavanla Avrupayı dolaşma” arayışlarımda sitenizi buldum.Yazılarınızı zevkle okudum. Biz de 2009 yazında karavanla Avrupayı dolaşmayı planlıyoruz.

  İnternetten araştırmalar yapmaya çalışıyorum. En akıllıcasını ve en hesaplısını yapıp karavanı Almanya’dan kiralamışsınız:) Kiraladığınız firmanın adını , web sitesini yazabilirseniz sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

  Şebnem Akcan

 • ÇİFTÇİGÜZELLERİ Says:

  Şebnem hanım merhaba,

  Umarım keyifli vakit geçirirsiniz. Kesinlikle öneriyoruz. Yanlız bir kaç teknik detay var, örneğin bizim kiraladığımız karavan 6 kişilikti ve 3.5 ton ağırlığından fazlaydı. Haliyle ağır vasıta ehliyeti ile kullanmak zorunluluğunuz var. Aksi takdirde aracı kiralayamıyorsunuz. Bizim kiraladığımız yerin sitesini aşağıda veriyoruz. Daha ayrıntılı bir bilgiye ihtiyaç duyduğunuzda bize mail atarsanız yardımcı olmaktan zevk duyarız.

  http://www.cfreddemann.de/html/home2.html

  İyi tatiller, iyi eğlenceler.

  Bürkan-Fulya Çiftçigüzeli

 • Şebnem Says:

  Verdiğiniz ön bilgiler için çok teşekkür ederim. İnşallah gerçekleştirebiliriz. Detaylar konusunda yardımlarınıza ihtiyaç duyacağımız kesin. Maillerimle rahatsız ederim sizleri:)

  Yeni adresiniz hayırlı olsun!
  Tekrar teşekkürler, iyi gezmeler..

  Şebnem

Leave a Reply